wtorek, 12 maja 2015

Oto ona, piękna i niepowtarzalna Barcelona!

Barcelona – piękna i tętniąca życiem stolica Katalonii, mogąca konkurować z największymi i najbardziej znanymi miastami świata. Miasto Miró, Gaudiego i Picasso, gdzie piękne zabytki, magiczne fontanny oraz urokliwe kawiarenki tworzą niezapomnianą i niepowtarzalną atmosferę.

Najciekawsze miejsca i zabytki Barcelony.

Najbardziej znanym zabytkiem znajdującym się w Barcelonie bez wątpienia jest La Sagrada Familia – niepowtarzalna i wciąż niedokończona świątynia rzymskokatolicka. Jej budowę rozpoczął w 1882 roku Antonio Gaudi. Po jego śmierci budowę kontynuowano i proces ten trwa do dziś. Według planów zakończenie budowy ma nastąpić w 2026 roku – 100 lat po śmierci Gaudiego. W chwili śmierci twórcy budowa ukończona była jedynie w 25%. Gaudi pragnął, aby budowa realizowana była jedynie z datków – jego wolę uszanowano. Rząd Hiszpanii nie pokrywa żadnych kosztów budowy.

          La Sagrada Familia zbudowana jest z 3 fasad, które mają symbolizować życie Jezusa. Fasada Wschodnia poświęcona jest narodzinom i dzieciństwu, Fasada Zachodnia męce pańskiej, a Fasada Południowa zmartwychwstaniu. Wieże zdobiące budynek mają symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Matkę Boską oraz Jezusa. Póki co wzniesiono jedynie 8 z 18 zaplanowanych wież. Po ukończeniu najwyższej Sagrada Familia uzyska miano najwyższego kościoła na świecie. Wnętrze świątyni symbolizuje Jerozolimę. Projekt wnętrza oparto na planie krzyża. Ciekawostką jest fakt, że jedynie Fasada Wschodnia została w 100% wykonana przez Gaudiego, resztę kontynuowano po jego śmierci.

       Pomimo iż budowla nie została jeszcze ukończona to znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 Kolejną interesującą budowlą jest Katedra Santa Eulalia, jeden z największych gotyckich obiektów w Hiszpanii. Katedrę poświęcono Świętej Eulalii, która zmarła śmiercią męczeńską za wiarę z rąk Rzymian. Jej grób mieści się w specjalnej krypcie znajdującej się pod ołtarzem.        

 Dodatkowymi atutami katedry jest 29 bocznych kaplic, w których znajdują się zdobione grobowce i ołtarze. Godne uwagi są również XIV-wieczne krużganki, które wychodzą na tropikalny ogród zamieszkiwany, od przeszło 500 lat, przez białe gęsi.

Dla osób lubiących spacery połączone ze zwiedzaniem polecam Park Guell. Jego twórca, Antonio Gaudi, ozdobił go licznymi i zarazem specyficznymi rzeźbami, mozaikami i budowlami. Uroku dodają również znajdujące się przy alejkach piękne kwiaty i drzewa.

Fanom muzeów i pięknych fontann z pewnością spodoba się Pałac Narodowy, przed którym znajduje się Font Màgica (Magiczna Fontanna).

Pałac Narodowy został zaprojektowany przez Carlesa Buedasa w roku 1929 na ówczesną Światową Wystawę. Dziś pełni on funkcję jednego z najważniejszych muzeów w Hiszpanii. Cudowne dzieła, które się tam znajdują idealnie ukazują sztukę od okresu romańskiego, przez gotyk, renesans i barok aż do czasów współczesnych.

Font Màgica znajdująca się przed Pałacem Narodowym wykorzystywana jest do trwającego 15 -30 minut widowiska „światła i dźwięku”. Niestety podczas mojego pobytu w Barcelonie fontanna była remontowana i nie było mi dane obejrzeć tego pięknego widowiska.


Miłośnikom żeglowania z pewnością spodoba się jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Barcelony czyli Port Vell. Można podziwiać znajdujące się tam jachty żaglowe i motorowe. W dokach utworzono kompleks Maremagnum gdzie znajdują się sklepy, kino, restauracje i akwarium. Warto również wspomnieć, że jest to jeden z największych portów w basenie Morza Śródziemnego.

Będąc w rejonach Portu Vell warto zobaczyć znajdującą się niedaleko najsłynniejszą statuę w Barcelonie – Kolumnę Kolumba. Jak sama nazwa wskazuje została wybudowana na cześć słynnego odkrywcy Krzysztofa Kolumba w 1888 roku. Poza podziwianiem samej Kolumny, można również wejść do jej wnętrza i wjechać windą na samą górę posągu skąd rozpościera się widok na Port oraz na najdłuższą ulicę Barcelony La Rambla.
Bardzo interesującym i pięknym miejscem jest również Wzgórze Montjuic, z którego rozpościera się widok na Barcelonę. Znajduje się ono pomiędzy portem a miastem. 

Zachęcający do zwiedzania jest już sam sposób dotarcia na wzgórze - za pomocą kolejki linowej, która znajduje się przy porcie. Gdy już dotrzemy na miejsce, na samym szczycie wzgórza znajduje się zamek – forteca, w którym niegdyś przetrzymywano więźniów politycznych. Aktualnie pełni on funkcję Muzeum Wojskowego. Jednakże najciekawszym elementem jest możliwość podziwiania panoramy Barcelony wśród pięknej roślinności.

Poniżej zamku znajdują się obiekty olimpijskie, parki oraz dwa muzea – jedno poświęcone sztuce Joana Miró, a drugie to wspomniany wcześniej Pałac Narodowy.


Barcelona to także miasto kultowe dla fanów piłki nożnej. Na pierwszej pozycji listy miejsc do obejrzenia winien się znaleźć się największy stadion piłkarski w Europie – Camp Nou, który jest w stanie pomieścić 98 800 widzów. Jego gospodarzem jest oczywiście FC Barcelona. Camp Nou jako jeden z nielicznych otrzymał 5 gwiazdek w rankingu UEFA. Jako ciekawostkę warto dodać, że jest on w posiadaniu prywatnego właściciela.
Ostatnie (to nie znaczy najgorsze) miejsce na mojej liście najciekawszych miejsc w Barcelonie zajmuje Pałac Muzyki Katalońskiej. Jest to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych sal muzycznych w Hiszpanii, zaprojektowana przez Lluisa Domènecha i Montanera w 1905 roku.

Budynek charakteryzują przepiękne mozaikowe filary i fasady, jednak jest to tylko przedsmak tego co znajduje się w środku. Można tam podziwiać przepiękne witrażowe okna, rzeźby i mozaiki. Najbardziej jednak zaskakującym elementem jest witrażowy dach. Światło, które przez niego wpada nadaje temu miejscu niepowtarzalny i magiczny klimat. Każdy kto choć raz odwiedził to miejsce potwierdzi, że czuć tam wszechobecną energię i magię.

Dla każdego coś dobrego.

                Wychodząc ze świata zabytków i niezapomnianych miejsc należy skierować się do świata doznań kulinarnych, aby rozkoszować nasze podniebienia specjałami przygotowywanymi przez Katalończyków.

Kuchnia katalońska odznacza się niepowtarzalnym i ciekawym smakiem. To mieszanka owoców morza, mięsa oraz kiełbas. Katalończycy wykorzystują do przyrządzania potraw duże ilości przypraw.

Osobom, które nie przepadają za tego typu kuchnią, polecam odwiedziny w miejskich kawiarenkach. Najczęściej znajdują się one w przytulnych i urokliwych uliczkach Barcelony. Serwują różnego rodzaju ciasta oraz przekąski, uzupełniane owocowym sokiem lub gorącą czekoladą.
Pożegnanie z Barceloną.

         Czas pobytu w Barcelonie dobiegł końca. Z żalem opuszczałam Barcelonę po spędzonych w niej wakacjach. Jej magia, zapach kwiatów, owoców i gorącej czekolady, jeszcze długo nie pozwoliły o niej zapomnieć. Barcelona jest jednym z najbardziej urokliwych i magicznych miast, jakie dane mi było zobaczyć. Zachwyciło mnie nie tylko swoją architekturą (mieszanką różnych stylów), ciekawym położeniem, czy roślinnością, lecz także mieszkańcami, którzy są bardzo rozrywkowi i gościnni. Każdemu, kto zastanawia się nad wyborem miejsca na spędzenie urlopu, z całego serca polecam właśnie Barcelonę! :)         Mam nadzieję, że mój wpis zachęcił was do odwiedzenia tego pięknego miasta. Czekam na wasze komentarze :)10 komentarzy:

 1. cudo, muszę odwiedzić Barcelonę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem na kilku kontynentach, a tu prawie pod nosem takie cudo.Aż boli, że tam nie byłem. Nie znaczy to jednak, że nie będę.

  OdpowiedzUsuń
 3. chętnie bym poszła na jakiś mecz na Camp Nou!

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż się chce pojechać, jak czytałem Twój opis to przypomniała mi się Florencja. Choć tak spektakularnego stadionu i drużyny sportowej tam nie ma to okolice samej Katedry Santa Maria del Fiore oraz uliczki wokół niej są podobnie klimatyczne. Jednym słowem trzeba jeszcze kilka miejsc na tym kontynencie odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż się chce pojechać, jak czytałem Twój opis to przypomniała mi się Florencja. Choć tak spektakularnego stadionu i drużyny sportowej tam nie ma to okolice samej Katedry Santa Maria del Fiore oraz uliczki wokół niej są podobnie klimatyczne. Jednym słowem trzeba jeszcze kilka miejsc na tym kontynencie odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniałe miasto, oczywiście jako wierny kibic Barcelony szczególnie polecam zwiedzenie stadionu Camp Nou ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz muszę odwiedzić Barcelonę :)
  But onestly, it is very good article! I think you can work in touristic agency. Even more, be a guide :) Amazing photos! Did you do it by yourself?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy bym się nadawała na przewodnika ;) Wszystkie zdjęcia były robione przeze mnie (poza ostatnim) :)

   Usuń
 8. Potwierdzam, niesamowite miasto :)

  OdpowiedzUsuń