sobota, 13 czerwca 2015

Barcelona okiem Pawła :)

Dzisiaj zapraszam was do zapoznania się z gościnnym wpisem mojego kolegi Pawła i korzystając z okazji zapraszam do odwiedzin jego bloga: http://www.plocienniczak.pl :)


Barcelona miasto zaklęte w czasie
      "Niedawno przeczytałem wpis mojej koleżanki ze studiów Mireli przedstawiający Barcelonę - miasto zaklęte w czasie. W związku z tym wpadłem na pomysł by uatrakcyjnić szczyptą fotograficznej historii Jej autorską opowieść o tym przepięknym mieście. Z racji iż sam zajmuję się na swoim blogu między innymi tematyką fotografii i podróżami to mam pewną wiedzę merytoryczną by opowiedzieć o Barcelonie na starych fotografiach. Oczywiście nie możemy jeszcze przenieść się w czasie by zrobić nowe zdjęcia z minionych dni. Więc często fotografowie odszukują w archiwum stare zdjęcia i starają się według nich wykonać nowe ujęcia nowych aktualnych nam przestrzeni. Niekiedy nawet i taki zabieg jest niemożliwy bo infrastruktura tak bardzo się zmieniła iż nie możemy odtworzyć tamtych ujęć.

La Sagrada Familia
Przebudowa najznamienitszej budowli w Barcelonie rozpoczęła się jeszcze w XVIII wieku.


W 1956 jeszcze trwały prace nad budową.


By w 1976 mogła przybrać taką formę.


Po dokonaniu przebudowy:


Sama bazylika i jej otoczenie również i przechodziła okres zmian tu zdjęcia z początku wieku jak i z 2006 roku.Oczywiście zmiany Bazyliki La Sagrada Familia to tez zmiany miasta oraz całego otoczenia. Takim ciekawym zestawieniem może być porównanie zdjęć Skweru Katalońskiego z 1956 roku i 2012 roku.


Albo na przykład Muelle de Barcelona zdjęcia odpowiednio z 1933 roku i 2008.


Plac Hiszpański,


La Rambla da Catalonia  zdjęcia odpowiednio z 1890 i 2010 roku.


Arena zdjęcia z 1915 i 2011 roku.


Dzięki takim zdjęciom możliwe jest prześledzenie historii rozwoju i zmian w mieście. Czy są to zmiany na lepsze czy na gorsze ? Pewnie trzeba by zapytać samych mieszkańców.
Z jednej strony zmiany przestrzeni miejskiej powodowane są rozwojem ludzkości, a z drugiej dostosowaniem do nowych przepisów technologii budowy. Same zmiany przebudowy i unowocześnienia dotyczą również i innych obiektów nie będących w ścisłym centrum Barcelony ale i tak stanowiących o nowoczesności miasta. Takim przykładem może być górujące nad miastem obserwatorium astronomiczne Fabra. Tu przykład takiej przebudowy z początki wieku XX i z 2004 roku.


Myślę iż te kilka zdjęć zapożyczonych ze strony http://fotosdebarcelona.com/ zachęci Was drodzy czytelnicy zarówno do czytania naszych blogów - Mireli i Mojego (Paweł Płocienniczak) oraz do odwiedzin tego jakże wspaniałego miasta, do czego Was wspólnie zachęcamy."


Jak wrażenia? Podobał wam się wpis Pawła? ;)

2 komentarze:

  1. mi się bardzo podobają zdjęcia ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wpis zrobiony ciekawie. Zwłaszcza porównania na zdjęciach. Takie porównania zachęcają do czytania i pobudzają wyobraźnię.

    OdpowiedzUsuń